Malárie ročně postihne hodně přes 200 milionů lidí. Z nich zabije na 400 tisíc, z čehož je 260 tisíc dětí pod pět let, naprostá většina v subsaharské Africe. Právě tam Světová zdravotnická organizace před několika dny odsouhlasila vůbec první rozsáhlé očkování proti malárii. WHO doporučuje začít ve vybraných oblastech Ghany, Keni a Malawi. Použita bude rekombinantní bílkovinná vakcína. Tvoří ji bílkoviny, které po vpravení do organismu stimulují imunitní systém k tvorbě protilátek podobně jako choroba bez toho, aby člověk onemocnění skutečně prodělal.Vakcínu jménem RTS,S/AS01 nebo Mosquirix vyvinula britská společnost GlaxoSmithKline. Vývoj očkovací látky trval 30 let, což je extrémně dlouhá doba. Problém je, že malárii způsobují prvoci rodu Plasmodium, nikoliv bakterie nebo viry. České, nepříliš používané pojmenování prvoků Plasmodium je zimnička. Buňky parazita zimničky tropické vidíme na mikroskopickém snímku krve. Ostatní fleky uprostřed bílé jsou červené krvinky.
Proč takový problém?
Buňky prvoků jsou našim vlastním tělním buňkám mnohem podobnější než buňky bakterií. Vyvinout proto cokoliv, co by působilo proti prvokům a neohrozilo naše vlastní buňky, je velmi obtížná záležitost. 160 vědeckých týmů po celém světě testovalo na 13.500 vytipovaných sloučenin. Člověka může malárii nakazit pět druhů prvoků rodu Plasmodium. V subsaharské Africe převažuje druh Plasmodium falciparum, zimnička tropická, proti kterému je namířena vakcína. První rozsáhlé očkování proti malárii komentuje předseda WHO MUDr. Tedros Adhanom Ghebreyesus z Etiopie: „Jde o historický okamžik. Dlouho očekávaná očkovací látka pro děti proti malárii představuje značný přínos pro vědu, zdraví dětí i kontrolu šíření malárie. Použití této vakcíny nad rámec stávajících nástrojů k prevenci malárie by mohlo každý rok zachránit desítky tisíc mladých životů.“
Životní cyklus
Malárii přenáší samičky komárů rodu Anopheles při sání krve. Plasmodiua se nejprve usadí a namnoží v játrech. Tam přejdou do dalšího vývojového stadia, které vstupuje do červených krvinek a množí se v nich. V pravidelných několikadenních intervalech dochází k rozpadu nakažených krvinek a uvolnění prvoků do krve, kde infikují další červené krvinky. Rozpadu krvinek a uvolňování Plasmodií odpovídají typické malarické záchvaty doprovázené vysokou horečkou a silnou třesavkou.
https://www.who.int/news/item/06-10-2021-who-recommends-groundbreaking-malaria-vaccine-for-children-at-risk
https://www.gsk.com/en-gb/responsibility/improving-health-globally/using-our-science-for-global-health/fighting-malaria-in-the-lab-and-on-the-ground/
https://www.gsk.com/en-gb/media/press-releases/gsk-welcomes-who-recommendation-for-broad-roll-out-of-its-rts-sas01e-rts-s-malaria-vaccine/
Nejnovější komentáře