Předpovídání budoucnosti

16.10.2011
Nevelká oblast mozku studovaná prof.Gabrielim je vyznačena červeně pod velkou černou skvrnou (mozková komora) uprostřed obrázku (foto Julie Yoo).

Tým docentky Jody Culham z University of Western Ontario dokáže na základě vyhodnocení mozkové aktivity předpovědět jednoduchou akci, kterou zkoumaná osoba zamýšlí. Pomocí magnetické rezonance sledovali aktivitu jednotlivých částí mozku. Rozpoznají, jestli se pokusná osoba zamýšlí dotknout vrchní nebo spodní části daného předmětu nebo jen tak si na něj sáhnout. Obdobné výzkumy v budoucnu naleznou své uplatnění při zhotovování plně funkčních protéz, jež bude možné ovládat stejně jako vlastní končetiny.

Tým vedený prof. Johnem Gabrielim z MIT se při zkoumání mozku podařilo identifikovat oblast velmi důležitou pro učení. Zkoumané osoby si byly schopné zapamatovat obsah předkládaných obrázků jen v případě, že byla před tím aktivní oblast obklopující hipokampus. To je útvar hluboko v mozku tvarem připomínající mořského koníka. Podílí se na učení, paměti a emocích.Nevelká oblast mozku studovaná prof.Gabrielim je na obrázku vyznačena červeně pod velkou černou skvrnou (mozková komora) uprostřed obrázku (foto Julie Yoo).

 
Odeslat komentář k článku "Předpovídání budoucnosti "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Předpovídání budoucnosti " e-mailem

Diskuse/Aktualizace