Evoluce kusadlovců

28.4.2017
Citace:
C.Aria, J.-B.Caron, Burgess Shale fossils illustrate the origin of the mandibulate body plan, Nature (2017) doi:10.1038/nature22080
Zdroj
Dobře zachovaná zkamenělina kusadlovce Tokummia katalepsis nalezená roku 2014 v Marble Canyon v národním parku  Kootenay  v kanadské provincii Britská Kolumbie (Royal Ontario Museum, www.rom.on.ca ).

S významným příspěvkem k poznání vývoje kusadlovců (Mandibulata) z kmene členovců (Arthropoda) přišli paleontologové Cédric Aria a Jean-Bernard Caron z Royal Ontario Museum v kanadském Torontu. Identifikovali a popsali 508 milionů let starou zkamenělinu tvora zvaného Tokummia katalepsis. Se svými 10 cm délky patřil k největším kambrickým predátorům. Jeho dobře zachovanou zkamenělinu nalezenou roku 2014 v Marble Canyon v národním parku Kootenay v kanadské provincii Britská Kolumbie vidíme na obrázku (Royal Ontario Museum, www.rom.on.ca ). Jde o součást velmi významné paleontologické lokality zvané Burgesské břidlice. Jeho vzhled a pohyb poznáme z následujících animací:

Tokummia v pohybu

Tokummia - vzhled

 
Odeslat komentář k článku "Evoluce kusadlovců "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Evoluce kusadlovců " e-mailem

Diskuse/Aktualizace