Vaříme lávu

20.12.2018
Citace:
I.Sonder et al., Meter-Scale Experiments on Magma-Water Interaction, JGR Solid Earth, https://doi.org/10.1029/2018JB015682.
Zdroj
Reakce lávy s vodou (Douglas Levere/University at Buffalo).

Kotlík lávy uvařili geologové z University of Buffalo, aby lépe prozkoumali průběh reakce s vodou. Na obrázku vidíme prudkou reakci čediče roztaveného na 1.300 oC po vstříknutí vody (Douglas Levere/University at Buffalo). Přesný recept na tavení lávy zní: vezmi 55 kg čediče a zahřívej v indukční peci čtyři hodiny za míchání každých 30 minut. Poté slij do izolované železné nádoby o objemu 40 l. Čedič neboli bazalt je hojná výlevná vyvřelá hornina.

Reakce lávy s vodou (Douglas Levere/University at Buffalo).Analýzou zatuhlých kusů horniny vzniklých při prudké reakci až výbuchu s vodou získáme informace o tom, jak podobné procesy probíhají v přírodě. Zatím v tom nemáme úplně jasno, jak říká první autor publikace Ingo Sonder: „Někdy při styku lávy s vodou vidíte velké výbuchy. Jindy k žádné explozi nedojde a láva klidně chladne a vytváří zajímavé tvary. Snažíme odhalit víc o podmínkách, za kterých dochází k nejbouřlivějším reakcím.“ Odebírat vzorky přímo v přírodě v místě, kde lává vtéká do moře, je příliš nebezpečné. Možná to v budoucnu bude práce pro teplotně odolného robota.

 
Odeslat komentář k článku "Vaříme lávu "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Vaříme lávu " e-mailem

Diskuse/Aktualizace