Pták předčí primáta

28.10.2018
Citace:
A.M.P. von Bayern et al., Compound tool construction by New Caledonian crows. Scientific Reports volume 8, Article number: 15676 (2018) - S.A.Jelbert, New Caledonian crows infer the weight of objects from observing their movements in a breeze, Proc. R. Soc. B 2 January 2019, Volume 286, Issue 1894, https://doi.org/10.1098/rspb.2018.2332
Zdroj
Vrána novokaledonská (Corvus moneduloides)  s jednoduchým nástrojem (Auguste von Bayern/Max-Planck-Institut für Ornithologie).

Vrána novokaledonská (Corvus moneduloides) znovu potvrdila, že inteligence krkavcovitých je srovnatelná s vyššími primáty. Při pokusech se špatně dosažitelnou potravou zhotovovaly pro okamžitou potřebu naprosto nový jednoúčelový nástroj složený ze 3 až 4 kusů trubiček a tyčinek. Ve světě zvířat jde o schopnost zcela ojedinělou, kterou zvládají vyšší primáti. Vrána novokaledonská, jak již jméno napovídá, žije pouze v pralesích Nové Kaledonie. Jde o tzv. endemický druh. Uspořádání a průběh experimentů s vránami Tumulte, Jungle a Mango najdeme na videu.

“Výsledky dokazují, že tyto vrány mají velmi flexibilní schopnosti, které jim umožňují rychle řešit nové problémy, ale neukazují, jak to dělají. Je možné, že používají nějakou formu virtuální simulace problému, kdy si přehrávají v mozku různé možné akce, než naleznou použitelné řešení, a to pak udělají.“ doplňuje Alex Kacelnik z Oxford University, šéf výzkumného týmu. Nutno podotknout, že novokaledonské vrány patří mezi ornitology za obzvláště iteligentní.

Více o inteligenci krkavcovitých si přečteme v akademon.cz 3.12.2013 Krkavčí inteligence

Pavel 30.10.2018: Nechcete toto přeformulovat: "Nutno podotknout, že novokaledonské vrány patří mezi ornitology za obzvláště iteligentní." Mě z toho vyplývá, že novokaledonské vrány jsou inteligentnější než mnozí ornitologové.

31.10.2018: I když formulace svádí k mylné interpretaci, nakonec jsem si řekl, že ji měnit nebudu. Z celkového kontextu je přece úplně jasné, jak jsem to myslel.

10.2.2019: Dalším důkazem vysoké inteligence novokaledonských vran je schopnost odhadnout hmotnost předmětu hnaného větrem. Vědci před vránami pouštěli silný větrák na výrazně lehké nebo těžké předměty. Potravu v krmítku nalézaly pouze ve spojení s předměty jedné váhové kategorie - buď s nimi proud vzduchu pohyboval nebo ne. Úspěšnost vran byla 73%.

 
Odeslat komentář k článku "Pták předčí primáta "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Pták předčí primáta " e-mailem

Diskuse/Aktualizace