Papoušek tvoří

9.12.2018
Citace:
Auersperg AMI, Köck C, O’Hara M, Huber L (2018) Tool making cockatoos adjust the lengths but not the widths of their tools to function. PLoS ONE 13(11): e0205429. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0205429
Zdroj
Kakadu Goffinův, foto Lip Kee Yap, CC BY-SA 2.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0, via Wikimedia Commons.

Domněnky, že inteligence ptáků je nevalná, protože nemají mozkovou kůru, sídlo naší inteligence, museli vědci v poslední době revidovat. Inteligence zvláště krkavcovitých je porovnatelná s primáty, jen sídlí jinde, konkrétně v předním mozku. Kromě mezi ornitology oblíbené inteligentní novokaledonské vrány si při výrobě nástrojů obstojně vedl i papoušek kakadu Goffinův (Cacatua goffiniana, angl. Goffin’s cockatoo). Jde o endemický druh žijící v pralesích některých ostrovů Tanimbarského souostroví v Indonésii.

 Náčrtek experimentu, při kterém kakadu Goffinův získával potravu z uzavřeného boxu, Auersperg AMI, Köck C, O’Hara M, Huber L (2018) Tool making cockatoos adjust the lengths but not the widths of their tools to function. PLoS ONE 13(11): e0205429.Na videu vidíme kakadu Goffinova při výrobě nástroje z lepenky, který poté použil k získání potravy. Kousek jídla ležel na podložce, ze které bylo nutné ho shodit na skluzavku, aby vyjel z boxu ven. Náčrtek experimentu vidíme na obrázku. Proužek, který musel vykousat z lepenky postupnými stisky zobáku, byl jen zhruba o centimetr delší, než bylo nezbytně nutné. Odštípnutí třísky z modřínového dřeva je snazší a energeticky méně náročné, takže kakadu používal výrazně delší nástroj, než bylo nutné.

 
Odeslat komentář k článku "Papoušek tvoří "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Papoušek tvoří " e-mailem

Diskuse/Aktualizace