Obaly z hub

27.7.2010
Citace:
https://phys.org/news/2019-12-alternative-leather-fungi.html
Zdroj
kazeta na víno vypěstovaná z podhoubí  společností Ecovative Design, foto Ecovative Design.

Dva studenti Rensselaer Polytechnic Institute, Gavin McIntyre a Eben Bayer, vyvinuli novou metodu výroby obalů, která může nahradit tradiční plastové pěny, jako např. pěnový polystyren. Nechávají je do požadovaného tvaru vyrůst z podhoubí. Hustě narostlé mycelium pak dezinfikují směsí rostlinných olejů, což přijde levněji, než tradiční horká pára. Po patentování celého postupu již založili společnost Ecovative Design, která jejich vynález produkuje pod jménem MycobondTM. Jejich konečným cílem je zhotovit soupravu, která by každému zájemci umožnila vypěstovat si samostatně obal požadovaného tvaru a velikosti.

13.3.2014: Výtvarník Phil Ross využívá podhoubí místo čalouněných částí nábytku. Kompaktní kusu vypěstované ve formě vsazuje do dřevěné konstrukce.

20.5.2017: Phil Ross pokročil ještě dál. Vytváří z podhoubí stavební materiál ve tvaru cihel. Spolu se Sophii Wang a Eddie Pavlu založili startupovou společnost MycoWorks, která má uvést na trh napodobeninu kůže z podhoubí.

Jiří Šíma 22.6.2017: A jak dlouho roste takový obal co je na obrázku? A co je k tomu všechno třeba?

23.6.2017: Když do formy dáte spóry spolu s živinami, vyroste obal do pěti dnů.

5.12.2019: Umělou kůži z podhoubí zhotovili ve Finském technickém výzkumném středisku VTT. „V laboratorních podmínkách můžeme z podhoubí rychle vyprodukovat kůži podobný materiál na velmi dotek podobný zvířecí kůži a se srovnatelnou pevností,“ říká Géza Szilvay z VTT.

 
Odeslat komentář k článku "Obaly z hub "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Obaly z hub " e-mailem

Diskuse/Aktualizace