Neurony opravují chyby

7.12.2018
Citace:
U.Rutishauser et al., Single-Neuron Correlates of Error Monitoring and Post-Error Adjustments in Human Medial Frontal Cortex, Neuron, DOI: 10.1016/j.neuron.2018.11.016
Zdroj
Boční pohled na mozkovou kůru. Prefrontální kůru najdeme v oblasti označené gyrus (závit) frontales, http://www.cnsonline.cz/

Lidský mozek disponuje specializovanou soustavou neuronů, která identifikuje drobné chyby při naší činnosti a napravuje je. Nachází se na dvou místech ve střední části prefrontální kůry (angl.medial frontal cortex), části mozkového kůry za čelem. EEG a tenké elektrody voperované přímo do mozku zachytily aktivaci těchto nervových buněk bezprostředně poté, co uděláme chybu, např. stiskneme nesprávné tlačítko na mobilu. Původním cílem výzkumu bylo sledovat epileptická ložiska v mozku pomocí voperovaných elektrod. Není neobvyklé, že vědci objeví něco jiného, než začali zkoumat.

„Všichni známe ten pocit, když uděláme chybu a rychle si to uvědomíme. Např. když píšeme a stiskneme chybné tlačítko na klávesnici, uvědomíme si omyl, aniž bychom chybu zahlédli na obrazovce. ... Nyní víme, které neurony za to zodpovídají, a začínáme více rozumět, jak aktivita těchto neuronů pomáhá měnit naše chování a opravovat chyby,“ upřesňuje Ueli Rutishauser z CALTECHu v kalifornské Pasadeně.

Jako generátor drobných chyb sloužil Stroopův test. Pokusná osoba má identifikovat barvu napsaného slova. Je-li vytištěné odlišnou barvou, než jaký má význam, rychlost správné identifikace barvy klesá. Automaticky čteme význam slova. Stroopův test neboli úlohu můžeme zkusit zde.

 
Odeslat komentář k článku "Neurony opravují chyby "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Neurony opravují chyby " e-mailem

Diskuse/Aktualizace