Mravenci jdou do karantény

21.12.2018
Citace:
N.Stroeymeyt et al., Social network plasticity decreases disease transmission in a eusocial insect, Science 23 Nov 2018: Vol. 362, Issue 6417, pp. 941-945, DOI: 10.1126/science.aat4793
Zdroj
Dělnice mravence obecného Lasius Niger, foto Jens Buurgaard Nielsen, CC BY-SA 2.5, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5, via Wikimedia Commons.

Nákaza patogenní houbou změní chování nejběžnějších středoevropských mravenců obecných (Lasius niger, angl. black garden ant). Jsou to ti nevelcí černí mravenci, na které narážíme v přírodě nejčastěji (viz obr.). Spoluautorka výzkumu Sylvia Cremer z Institute of Science and Technology Austria upřesňuje „Mravenci mění, jak a s kým spolupracují. Soudržnost v podskupinách roste a kontakt mezi podskupinami se zmenšuje. Sběrači potravy více spolupracují mezi sebou a pečovatelé o potomstvo rovněž. Jde o odpověď celé kolonie. Dokonce i jedinci, které spory nenakazily, mění své chování.“ Změna četnosti kontaktů chrání zejména královnu, larvy a mladé dělnice před infekcí.

Mravenci obecní Lasius Niger s nalepenými hrudními identifikačními štítky s QR kódem, foto Timothée Brütsch.Za zmínku stojí i provedení pokusu, protože rozeznat mravence od sebe bez zvláštního značení není možné. Každému přilepili na horní část hrudi štítek s QR kódem (viz obr.). Pohyb a kontakty jednotlivých mravenců vyhodnotil software z infračervených snímků pokusné kolonie pořizovaných dvakrát za sekundu.

 
Odeslat komentář k článku "Mravenci jdou do karantény "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Mravenci jdou do karantény " e-mailem

Diskuse/Aktualizace