Ebonit nahrazen

5.12.2019
Citace:
Luo, J., Wang, Z., Xu, L. et al. Flexible and durable wood-based triboelectric nanogenerators for self-powered sensing in athletic big data analytics. Nat Commun 10, 5147 (2019) doi:10.1038/s41467-019-13166-6
Zdroj
Konstrukce triboelektrickéhé článku TENG z balzového dřeva a teflonu.

Miniaturní triboelektrické generátory elektřiny (TENG - triboelectric nanogenerator) nabývají stále větší důležitosti. Vyrábějí elektřinu třením, takže se hodí pro napájení pohybujících se elektrických obvodů, např. nositelné elektroniky (wearable electornics), elektrických obvodů v oděvech. Nevyužívá se tradiční ebonitová tyč s liščím ohonem, na to by asi nebylo dost lišek, nýbrž nejrůznějších plastů. Zajímavý koncept využívá dřevo na měděné elektrodě v kombinaci s teflonem (polytetrafulorethylen).

Chemická struktura polytetrafluorethylenu neboli teflonu.Porozita balzového dřeva pro využití v TENGu se nejprve zvýší rozpuštěním části ligninu a hemicelulózy v roztoku hydroxidu sodného NaOH a siřičitanu sodného Na2SO3, takže naroste podíl celulózy. Přenášená plošná nábojová hustota (transferred charge density) dosahuje 36 μCm-2, což není příliš mnoho. Nejlepší TENGy dodávají řádově vyšší náboje, ale výzkum je na začátku a využití obnovitelného zdroje je slibné. Na videu vidíme možné využití v podobě pingpongového stolu, jehož povrch tvoří jednotlivé triboelektrické články. Dopad míčku je možné vyhodnotit velmi přesně (video J.Luo. et al., Nat Commun 10, 5147 (2019), https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/).

Franta Flinta 9.12.2019: Co to je ten ebonit?

10.12.2019: Ebonit je kaučuk vulkanizovaný sírou tak moc, že se ji tam už víc nevejde. Může obsahovat až 40% síry. Je tvrdý a černý, takže moc jako guma nevypadá.

 
Odeslat komentář k článku "Ebonit nahrazen "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Ebonit nahrazen " e-mailem

Diskuse/Aktualizace