Dřevožrout

10.12.2018
Citace:
K.Besser et al., Hemocyanin facilitates lignocellulose digestion by wood-boring marine crustaceans, Nature Communications, volume 9, Article number: 5125 (2018), doi: 10.1038/s41467-018-07575-2 ID
Zdroj
Limnoria punctata, foto Auguste Le Roux, CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons.

Malí mořští členovci rodu Limnoria (angl. woodborers) z řádu stejnonožců (Isopoda) patří k nemnohým živočichům, kteří tráví dřevo bez pomocí střevních bakterií. 2 až 3 mm velkého tvora vidíme na obrázku. „Limnoria jsou jediná známá zvířata, která mají zažívací systém bez střevních bakterií. Díky tomu lze jejich způsob trávení dřeva studovat snadněji než u jiných dřevožravců, jako jsou termiti, kteří potřebují tisíce střevních mikroorganismů,“ vysvětluje šéf výzkumu Simon J. McQueen-Mason z britské University of York.

Využívají k tomu dýchací protein hemocyanin, který oxidací štěpí lignin a uvolňuje celulózu. Důležitou roli při trávení dřeva hraje hepatopankreas, též slinivkojaterní žláza, která je jater u mnohých bezobratlých funkčním analogem.

Chemická struktura vazebného místa oxyhemocyaninu pro kyslík.Hemocyanin (angl. hemocyanin) najdeme rozpuštěný v hemolymfě většiny měkkýšů a některých členovců. Slouží obdobně jako náš hemoglobin k přenosu kyslíku. Dva atomy kyslíku se váží prostřednictvím dvou atomů mědi na šest molekul aminokyseliny histidinu zabudovaných v bílkovinném řetězce na pozicích 173, 177, 204, 324, 328 a 364. Strukturu této části oxyhemocyaninu vidíme na obrázku. Navázáním kyslíku na bezbarvý hemocyanin vzniká modrý oxyhemocyanin obdobně jako u nás vzniká z hemoglobinu oxyhemoglobin.

 
Odeslat komentář k článku "Dřevožrout "Opište text z obrázku:

Odeslat článek "Dřevožrout " e-mailem

Diskuse/Aktualizace